Талалаївська громада
Чернігівська область, Прилуцький район

Сімейні форми виховання

Дата: 17.09.2023 09:20
Кількість переглядів: 53

Проблема дитячого сирітства з кожним днем стає актуальнішою і болючішою темою для нашого суспільства. Однак останніми роками змінилися пріоритети державної політики. Перевага надається вихованню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування у родині (усиновлення, опіка/піклування, передача на виховання у дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї).

Фото без опису

Починаючи з 2005 року в Україні розпочато реформування державної системи захисту прав дітей, основними напрямками якої є:

  • розвиток сімейних форм виховання дітей, що не мають батьківської опіки;
  • реформування державної системи влаштування таких дітей;
  • підтримка сімей, які знаходяться в складних життєвих обставинах;
  • створення умов для реінтеграції дітей в сімейне оточення.

Відповідно до чинного законодавства, одним з основних завдань служби у справах дітей є забезпечення влаштування дітей, які залишились без батьківського піклування до сімейних форм виховання. Фахівці зобов’язані визначити  найоптимальніші шляхи вирішення проблем у відповідності до індивідуальних потреб кожної дитини та влаштувати її на виховання у сім’ю опікунів, піклувальників, усиновлювачів, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу. Поряд з цим, важливим у роботі служби залишається запобігання поширенню сирітства та максимальне збереження біологічної родини.

Що таке усиновлення, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу, опіка/піклування?

Усиновлення – є найкращою із всіх можливих на сьогодні форм сімейного влаштування дитини, тобто прийняття її у сім’ю на правах рідної. Тільки ця форма влаштування з усіх існуючих має наслідком втрату дитиною статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Усиновлення породжує між батьками (усиновлювачами) та дитиною взаємні права та обов’язки, які передбачені Сімейним кодексом України для батьків та їхніх біологічних дітей. Дитина може бути усиновлена з будь-якої форми влаштування: опіки, прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, інтернатного закладу, якщо вона перебуває на обліку з усиновлення.

Прийомна сім’я - сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.   У разі утворення прийомної сім'ї прийомні батьки беруть прийомних дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов.

Дитячий будинок сімейного типу - окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних. До дитячого будинку сімейного типу в першу чергу влаштовуються діти, які перебувають між собою у родинних стосунках.

Метою створення прийомної сім’ї та дитячого будинку сімейного типу є забезпечення належних умов для виховання в сімейному оточенні дітей, які не мають піклування батьків.

Опіка та піклування - влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми з метою забезпечення їх виховання, розвитку, захисту їх прав та інтересів. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцятирічного віку, а піклування - над дитиною віком від 14 до 18 років.

З нагоди Дня усиновлення, яке відповідно до Указу Президента України від 28.07.2023 №455 у цьому році відзначається 17 вересня, вітаю усиновлювачів, прийомних батьків, опікунів, піклувальників! Прийміть доземний уклін та найщиріші слова подяки та поваги за нелегку, щоденну працю! Ви дали кожній дитині, яка зростає у Вашій сім’ї, найважливіше - щастя мати родину, тата і маму. Ви відкрили дитині своє серце, розділили з нею свою любов і душевне тепло.

Бажаю всім міцного здоров’я, щастя та злагоди! Хай щедрість та милосердя Ваших душ заради дітей примножується з кожним днем!

Начальник служби Людмила СЕРДЮК


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора