Талалаївська громада
Чернігівська область, Прилуцький район

Про дотримання законодавства під час використання пестицидів

Дата: 08.05.2024 15:31
Кількість переглядів: 118

   І. З метою недопущення порушення вимог законодавства у сферах санітарного законодавства та захисту рослин при застосуванні пестицидів та агрохімікатів: 1. неухильно дотримуватися чинного законодавства, зокрема, вимог наступних нормативно-правових актів:

Фото без опису

- Закону України «Про пестициди і агрохімікати»;

-Закону України «Про захист рослин»;

-постанови Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 № 458 «Про затвердження Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами»,

-Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»;

- ДСП 382-96 «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України; 

-ДСП 8.8.1.2.002-98 «Гігієнічна класифікація пестицидів за ступенем небезпечності».

2. дотримуватись, зокрема, наступних вимог:

- Використання пестицидів в окремих галузях народного господарства, у колективних та індивідуальних садах і городах, в охороні здоров'я та побуті, а також продаж їх населенню повинно здійснюватись тільки у відповідності з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і доповненнями до нього (п. 1.9 ДСП 8.8.1.2.001-98).

- Забезпечити дотримання вимог Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.05.2023 № 458 (далі-Порядок), у тому числі п. 5 цього Порядку (посвідчення підтверджує право особи на організацію робіт із зберігання та/або застосування пестицидів або проведення робіт з їх транспортування, зберігання, застосування, а також на торгівлю пестицидами, крім права провадження такої діяльності вагітними жінками, жінками під час грудного вигодовування дитини та особами, які мають протипоказання за станом здоров’я. Особи, діяльність яких пов’язана з проведенням робіт із транспортування, зберігання, застосування пестицидів, а також з торгівлею пестицидами, проходять медичний огляд у порядку, встановленому МОЗ).

-Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 град. С (п. 6.1.5 ДСП 8.8.1.2.001-98).

-Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається  при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне).     Застосування гербіцидів із поливною водою шляхом дощування (гербігація) допускається при швидкості вітру  до  4  м/с.    (п. 6.3.1. ДСП 8.8.1.2.001-98).

-Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць    відпочинку при вентиляторному обприскуванні  повинна  бути не  менше 500 м, при штанговому і  гербігації  дощуванням - 300 м. При застосуванні аерозольних      генераторів регульованої дисперсності санітарно-захисні  зони повинні відповідати вимогам,  зазначеним в інструкції для даного виду апаратури;  обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших
 об'єктів, що підлягають санітарному захисту.  ( п. 6.3.4. ДСП 8.8.1.2.001-98).

- Завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарства сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок , що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. (п. 6.1.7.
 ДСП 8.8.1.2.001-98).

- Зберігання пестицидів на складі допускається тільки після його погодження установами санепідслужби та охорони природи і отримання паспорта Паспортизація здійснюється щорічно (п. 5.1.21. ДСП 8.8.1.2.001-98).

3. У разі наявності відповідних дозволів (погоджень) уповноважених органів влади на проведення авіаційних робіт, необхідність одержання яких передбачена законодавством, необхідно забезпечити дотримання наступних вимог санітарного законодавства щодо застосування пестицидів і агрохімікатів авіаційним методом:

- Авіаційним методом можуть бути застосовані тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в «Перелік препаратів, дозволених до авіаційного застосування в Україні» (погоджується Міністерством охорони здоров'я, Мінекобезпеки і затверджується Укрдержхімкомісією) (п. 6.2.3 ДСП 8.8.1.2.001-98).

-Для виконання робочих польотів при авіаційному застосуванні пестицидів в сільському  і лісовому господарстві повинні  використовуватись постійні,  а  при  їх  відсутності  -тимчасові аеродроми і вертодроми сільгоспавіації, які мають санітарний паспорт або дозвіл на право експлуатації. (п. 6.2.8 ДСП 8.8.1.2.001-98).

-Заплановані для авіаційних обробок сільськогосподарські угіддя повинні бути занесені на карти – схеми землекористування. Проекти авіаційно – хімічних робіт погоджуються установами держсанепіднагляду і Мінекобезпеки не пізніше, чим за 10 діб до початку робіт (п. 6.2.11 ДСП 8.8.1.2.001-98).

-Авіаційне застосування пестицидів повинно здійснюватися тільки після фітосанітарного та екологічного обгрунтування необхідності його проведення та погодження, не менш, ніж за одну добу перед початком робіт, з територіальними закладами санепідслужби та Мінекобезпеки (п. 5.1 ДСП 382-96).

Відповідно до п. 5.2 ДСП 382-96 за три доби до початку проведення авіаційних обробок замовник робіт повинен здійснити запобіжні заходи:

а) оповістити населення (радіо, преса) про місце, час, терміни проведення авіаційних робіт пестицидами та агрохімікатами, заборону ближче 1 км. від місця авіаційних обробок здійснювати іншу сільськогосподарську роботу, випасати худобу, сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого місця медозбору, на відстань більше 5 км від місця проведення авіаційних обробок на період до 5 діб;

б) встановити спеціальні попереджувальні знаки безпеки з вказівкою кінцевого строку очікування на відстані 300 м від оброблюваних ділянок, а також на дорогах, що проходять через ці ділянки та на дорогах, які ведуть до сільгоспаеродрому або вертодрому.

При застосуванні пестицидів та агрохімікатів за допомогою авіації необхідно суворо витримувати визначені ДСП 382-96 санітарно – захисні зони від ділянок авіахімічних обробок до інших об’єктів (населених пунктів, тваринницьких і птахоферм, джерел водопостачання, тощо).

-Відповідно до п. 5.26 ДСП 382-96 забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче:

а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;

б) 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин, об'єктів природно – заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних і зоологічних заказників і т. п.);

в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки (цибуля на перо, селера, кріп, огірки, томати, полуниця, малина, і ін.), садів, виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

За інформацією Прилуцького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора