Війна – не привід терпіти насильство: як захиститися від кривдника?
Повномасштабна війна загострила проблему домашнього насильства в Україні. Випадки фізичного, психологічного й іншого тиску існували й раніше, але під час війни потерпілі рідше звертаються по допомогу — мовляв, є важливіші проблеми. Від фізичного насильства вдома в Україні щороку страждають понад 1,8 млн жінок. І лише 10% з них звертаються по допомогу. Крім фізичного насильства є і інші види сімейного насильства: економічне , психологічне, сексуальне насильство.
З метою вивчення стану виконання покарання та стягнення відносно осіб засуджених та покараних за вчинення домашнього насильства, за ініціативи начальника Прилуцького районного сектору №4 Юлії Карпенко на базі поліцейської станції 9 вересня відбулась робоча зустріч працівників уповноваженого органу з питань пробації з поліцейськими офіцерами громади. На даній зустрічі було обговорено ряд робочих питань, а саме: щодо вирішення проблеми домашнього насильства у громаді; профілактика вчинення домашнього насильства серед клієнтів пробації. Поліцейський офіцер громади капітан поліції Вадим Когут повідомив, що протягом 2024 року до поліції надійшло близько 40 звернень щодо вчинення домашнього насильства. Начальник Прилуцького районного сектору №4 Юлія Карпенко озвучила інформацію щодо осіб, які засуджені за домашнє насильство та нині перебувають на обліку органу пробації.
Поліцейський офіцер громади капітан поліції Володимир Терещенко детально пояснив, що до повноважень уповноважених підрозділів органів Національної поліції України у сфері запобігання та протидії домашньому насильству належать:
- виявлення фактів домашнього насильства та своєчасне реагування на них;
- прийом і розгляд заяв та повідомлень про вчинення домашнього насильства, у тому числі розгляд повідомлень, що надійшли до кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, вжиття заходів для його припинення та надання допомоги постраждалим особам з урахуванням результатів оцінки ризиків у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спільно з Національною поліцією України;
- інформування постраждалих осіб про їхні права, заходи і соціальні послуги, якими вони можуть скористатися;
- винесення термінових заборонних приписів стосовно кривдників;
- взяття на профілактичний облік кривдників та проведення з ними профілактичної роботи в порядку, визначеному законодавством;
- здійснення контролю за виконанням кривдниками спеціальних заходів протидії домашньому насильству протягом строку їх дії;
- анулювання дозволів на право придбання, зберігання, носіння зброї та боєприпасів їх власникам у разі вчинення ними домашнього насильства, а також вилучення зброї та боєприпасів у порядку, визначеному законодавством;
- взаємодія з іншими суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
- звітування центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, про результати здійснення повноважень у цій сфері у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.
!!! Важливим є той факт, що поліцейські можуть проникати до житла особи без вмотивованого рішення суду в невідкладних випадках, пов’язаних із припиненням вчинюваного акту домашнього насильства, у разі безпосередньої небезпеки для життя чи здоров’я постраждалої особи.
На завершення робочої зустрічі поліцейські офіцери громади запевнили, що за необхідності, працівники пробації завжди можуть покластися на тісну співпрацю у вирішенні тих чи інших питань.
Прилуцький районний сектор № 4