Як кинути курити? Допоможе детальний план!
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2020 році тютюн вживали 36,7% чоловіків і 7,8% жінок – загалом 22,3% населення світу. Куріння впливає на весь організм, підвищує ризики виникнення деяких неінфекційних захворювань як у тих, хто курить, так і у пасивних курців. Щороку тютюн вбиває понад 8 мільйонів людей, у тому числі приблизно 1,3 мільйона некурців, які піддаються впливу пасивного куріння. В Україні куріння забирає в середньому 130 000 життів на рік.
Тож найкраще, що можна зробити для себе і близьких – позбутись залежності й кинути курити. Це може зробити кожен – незалежно від стажу куріння. Комусь це вдається швидко (їх меншість), а хтось потребує зробити кілька спроб.
Сьогодні розповімо про один з інструментів, який допоможе досягти цілі – план припинення куріння. З планом, який радить Міністерство охорони здоров'я (https://moz.gov.ua/uk/jak-kinuti-kuriti-dopomozhe-detalnij-plan) ви зможете побачити конкретні кроки на шляху до цілі, підготуватися до їх втілення і запобігти можливим ризикам.
Крок 1. Призначте дату відмови від куріння
Оберіть один із днів упродовж наступних двох тижнів: так ви матимете час, щоб підготуватися, і не відкладете рішення надовго.
Крок 2. Повідомте близьким і друзям про своє рішення
Кидати курити простіше із підтримкою. Тож, не соромтеся про це розповісти.
Крок 3. Сформулюйте й запишіть, чому хочете кинути курити.
Крок 4. Складіть перелік ситуацій, коли ви зазвичай курите.
Ось орієнтовний перелік, з якого можна обрати або додати свої причини.
Причини, пов’язані з емоціями:
збудження, роздратування, сум, самотність, задоволеність, тривожність
Причини, пов’язані з певними видами активності:
під час розмови телефоном, під час вживання алкоголю, за кермом,коли п’єте каву.
Крок 5. Приготуйтеся до боротьби з сильним бажанням закурити
Воно може виникати раптово і так само раптово зникати за кілька хвилин. Потрібно визначити справжню причину і продумати способи подолання такого бажання. Наприклад, якщо ви курите для задоволення, альтернативою може бути перегляд улюбленого відео; якщо курите, бо хочеться щось взяти до рота, замість цигарки візьміть зубочистку; якщо курінням знімаєте стрес – спробуйте дихальні вправи тощо.
До того ж можна скласти список справ на той момент, коли ви відчуєте сильне бажання закурити, і відволікатися на них.
Крок 6. Позбавтеся усіх нагадувань про куріння.
Також варто випрати одяг, щоб позбутися запаху.
Крок 7. Подумайте, як нагороджуватиме себе за досягнення.
Крок 8. За потреби просіть про допомогу.
Ви не самі у бажанні більш здоровими й завжди можете звернутися по підтримку й допомогу. В нагоді стануть мобільні додатки в телефоні; групові заняття; консультація лікаря чи психолога, матеріали для самодопомоги.
Пам’ятайте, що ви маєте право на помилку, але це не означає, що потрібно відмовитися від мети. Якщо не вдалося з першого разу, передивіться план і спробуйте ще раз.
А ми нагадуємо, що деякі питання зі здоров'ям можна вирішити за допомогою медичних працівників та лікарів, які входять до виїзних команд ММК.
Зараз на Чернігівщині реалізується проєкт з відновлення медичних послуг у деокупованих та віддалених громадах. На разі, мова йде про Варвинську, Срібнянську та Талалаївську громади. У складі кожної медичної команди працює сімейний лікар, якому можна задати всі питання щодо свого здоров'я.
Мобільні медичні команди працюють у Варвинській громаді — щовівторка, Талалаївській — щосереди, Срібнянщина зустрічає лікарів кожного четверга.
Записатися на прийом до представника мобільної медичної команди та задати всі уточнюючі питання можна за телефоном у Талалаївській громаді +380995648152, у Варвинській громаді +380502096654, у Срібнянській громаді +380963841492.
Ми мусимо бути здорові, адже цього потребує наше майбутнє!
Мобільні медичні команди працюють в межах проєкту «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» за підтримки USAID. Напрям відновлення доступу населення Варвинської, Срібнянської та Талалаївської громад до медичних та психосоціальних послуг впроваджує благодійна організація «Чернігівська МЕРЕЖА».