Цукровий діабет та його небезпека
В минулому році понад 531 тисячі людей в Україні діагностували цукровий діабет. Це значно більший показник, ніж в попередні роки. Зараз йде тенденція до збільшення людей, які мають це захворювання. Війна в Україні сприяє перебуванню людей в постійному стресі, а стрес є однією із причин появи цукрового діабету. І, зазвичай, далеко не кожен із нас постійно перевіряє рівень цукру в крові, щоб, в разі чого, вчасно почати лікування.
За інформацією Міністерства охорони здоров’я діабет – це захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну (гормону, який регулює рівень цукру (глюкози) у крові) або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін.
Є три основні типи діабету:
- Діабет 1 типу, інсулінозалежний. Виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоби поглинати цукор (глюкозу) зі спожитої їжі, і не може перетворити його на енергію.
- Діабет 2 типу. Виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип діабету.
- Гестаційний діабет. Його діагностують у період вагітності. Хоча він може спостерігатися і протягом певного часу після народження дитини.
Причини виникнення діабету 1 типу вивчені недостатньо, тому запобігти захворюванню майже неможливо. Водночас, достеменно відомо, що більшість випадків діабету 2 типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.
До симптомів діабету зараховуємо:
- надмірне сечовиділення;
- спрага;
- постійне відчуття голоду;
- втрата ваги;
- постійне відчуття втоми;
- погіршення зору.
Діабет із часом призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервів. Дорослі люди з діабетом мають ризик розвитку інфаркту та інсульту у 2-3 вищий за інших. Цукровий діабет призводить до виникнення виразок на ногах, їхнього інфікування та пізніше – ампутації.
Однією із особливостей цукрового діабету є ураження сітківки очей, або діабетична ретинопатія, яка виникає внаслідок ураження дрібних кровоносних судин та може призвести до втрати зору.
Діабет є основною причиною ниркової недостатності.
Найчастіше цукровий діабет зустрічається в людей, які:
- мають надлишкову вагу;
- старші за 45 років;
- мають випадки захворювання на діабет або серцево-судинні хвороби у сім’ї;
- страждають на високий кров’яний тиск;
- ведуть малорухливий спосіб життя;
- тривалий час перебувають у стресових ситуаціях.
Для того, щоб контролювати рівень цукру в крові необхідно час від часу здавати загальний аналіз крові, вимірювати його за допомогою глюкометра.
Нагадуємо, що у віддалених населених пунктах Варвинської, Талалаївської, Срібнянської громад на Чернігівщині щотижня працюють мобільні медичні команди. У Варвинській громаді — щовівторка, Талалаївській — щосереди, Срібнянщина зустрічає лікарів кожного четверга.
Працівники мобільних медичних команд допоможуть виміряти рівень цукру, нададуть необхідну консультацію щодо цього захворювання і за потреби перенаправлять до вузького спеціаліста.
Записатися на прийом мобільної медичної команди можна за телефоном у Талалаївській громаді +380995648152, у Варвинській громаді +380954012232, у Срібнянській громаді +380963841492.
Нехай всі будуть здорові!
Мобільні медичні команди працюють в межах проєкту «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» за підтримки USAID. Напрям відновлення доступу населення Варвинської, Срібнянської та Талалаївської громад до медичних та психосоціальних послуг впроваджує благодійна організація «Чернігівська МЕРЕЖА».